Як скласти кубик Рубіка 5х5, схеми, формули

Как собрать кубик 5х5

Отже, ви дійшли до кубика 5х5. Перед тим як приступити до складання цієї головоломки ви повинні вже вміти збирати кубик 4х4, інструкція по збірці кубика 4х4 тут. Купити новий швидкісний кубик 5х5 можна в нашому каталозі.

Основні етапи складання кубики Рубіка 5х5

 • Збірка центрів.
 • Збірка ребер.
 • Збірка двох останніх ребер.
 • Збірка кубика за принципом 3х3.


Мова обертання граней в кубику 5х5

Після освоєння четвірки, досить вивчити лише кілька формул, для того, щоб зібрати кубик 5х5. Щоб не було проблем з виконанням формул розберемося з мовою обертання кубика 5х5:

Просто буква – поворот грані за годинниковою стрілкою. Приклад: R (правий зовнішній шар за годинниковою стрілкою), u (внутрішній верхній шар за годинниковою стрілкою), Ll (два лівих шари за годинниковою стрілкою).

Буква + ‘ (штрих) – поворот грані проти годинникової стрілки. Приклад: R’(правий зовнішній шар проти годинникової стрілки), u’ (внутрішній верхній шар проти годинникової стрілки), Ll’ (два лівих шари проти годинникової стрілки).

Буква + цифра 2 – поворот на 180 градусів. Приклад: R2 (правий зовнішній шар поворот на 180 °), u2 (внутрішній верхній шар поворот на 180 °) Ll (два лівих шари поворот на 180 °).

Обертання зовнішніх шарів

F – front – фронтальна грань.
B – back – задня грань.
L – left – ліва грань.
R – right – права грань.
U – up – верхній шар.
D – down – нижній шар.

Обертання внутрішніх шарів

f – внутрішня фронтальна грань.
b – внутрішня задня грань.
l – внутрішня ліва грань.
r – внутрішня права грань.
u – внутрішній верхній шар.
d – внутрішій нижній шар.
e – середній шар між верхнім та нижнім.

Обертання двох зовнішніх шарів

(Ff) – дві фронтальні грані.
(Bb) – дві задні грані.
(Ll) – дві ліві грані.
(Rr) – дві праві грані.
(Uu) – дві верхні шари.
(Dd) – дві нижні шари.

1. Збірка центрів кубика 5х5

Для зручності пропоную починати збірку центрів з білого кольору, після білого зберемо жовтий. Кожен центр кубика 5х5 складається з дев’яти елементів: центральний елемент (1 шт. – білий) бічні елементи центру (4 шт. – червоні) і кутові центральні елементи (4 шт. сині).

Сборка центров в кубике 5х5. Виды элементов.
Збірка центрів в кубику Рубіка 5х5. Види центральних елементів.

Збірка центрів виконується майже повністю інтуїтивно, формули вам можуть знадобитися тільки на фінальному етапі, при складанні двох останніх центрів.

Порядок складання центрів

1. Складання білого центру. Складіть смужку на білій стороні, яка буде включати в себе центральний елемент і два бокових елемента утворюючи рівну смужку (зображення 1). Після цього знаходите бічні і кутові центральні елементи білого кольору, складайте їх в смужки на незібраних сторонах як показано на зображеннях 1 і 2, до тих пір, поки не зберете поністю білий центр (зображення 3).

Сборка кубика 5х5 - центры
Зображення 1, 2, 3. Складання кубика 5х5. Збірка першого центру смужками.

2. Складання жовтого центру виконується аналогічно: зберіть середню смужку на жовтій стороні, після чого складаючи жовті елементи центрів, зберіть ще дві смужки жовтого кольору і встановіть їх на свої місця. Важливо! Слідкуйте за тим, щоб збираючи жовту сторону ви не зруйнували білу.

3. Збірка ще двох центрів. Виберіть будь-який центр з тих, що ще не зібрані і приступайте до його складання. Кубик тримайте білим і жовтим центрами по боках, щоб випадково не зруйнувати їх. Збірка ще двох центрів у вас повинна пройти без проблем, а от два останній центри зібрати буде трохи складніше, тому додамо декілька формул, які вам допоможуть:

1. (Rr) U (Rr)’ U (Rr) U2 (Rr)’ — (міняємо місцями два кутових елементи центрів, зображення 4).

2. (Rr)’ F‘ (Ll)’ (Rr) U (Rr) U’ (Ll) (Rr)’ — (міняємо місцями два бічних елемента центрів, зображення 5).

3. (Rr) U’ (Rr)‘ U (Rr) U’ (Rr)‘ U (Rr) U’ (Rr)‘ — (міняємо місцями одразу два кутових елементи центрів, зображення 6).

Сборка кубика 5х5 - центры
Зображення 4, 5, 6. Складання двох останніх центрів в кубику 5х5, типові ситуації і алгоритми.

Трохи практики плюс використання вказаних формул і центри ви повинні скласти без будь-яких проблем.

2. Збірка ребер

Ребра в кубику 5х5 збираються за принципом кубика 4х4, тільки в кубику 5х5 ребро складається не з 2-х частин, а з трьох, тому збираємо ребро в два етапи: з’єднуємо дві частини ребра, після цього з’єднуємо всі три частини ребра (дивитися картинку нижче ). За принципом 4х4 збираємо всі ребра, поки не залишиться два останніх.

Сборка кубика 5х5 - сборка ребер
Збірка ребер в кубику 5х5.

3. Складання двох останніх ребер в кубику 5х5

Після складання всіх ребер крім двох останніх вам випаде одна з цих ситуацій.

Сборка двух последних ребер в 5х5
Зображення 1, 2, 3. Складання двох останніх ребер в 5х5, типові ситуації і формули.
 1. Необхідно поміняти місцями реберні елементи по діагоналі (зображення 1). Ситуація як на картинці (один елемент зліва внизу, другий праворуч вгорі) вирішується так: (Dd) R U R ‘F R’ F ‘R (Dd)’. Якщо ж ви потрапили на дзеркальну ситуацію (один елемент знаходиться зліва вгорі, а другий праворуч внизу), тоді робимо схожу формулу: (Uu) ‘R U R’ F R ‘F’ R (Uu). Іноді буває так, що поодинокі реберні елементи розташовуються навпроти один одного, в цій ситуації необхідно перевернути одне з ребер, ось формула для перевороту правого ребра RUR’U ‘F’UF (зображення 1-а):

  Сборка двух последних ребер в 5х5
  Зображення 1-а. Збірка двох останніх ребер в 5х5. Як перевернути одне з ребер.
 2. Міняємо місцями центральні елементі двох останніх ребер (зображення 2, трохи вище): (Uu) 2 (Rr) 2 F2 u2 F2 (Rr) 2 (Uu) 2.
 3. Перевертаємо центральні елементи ребер (зображення 3, трохи вище): e R U R ‘F R’ F ‘R e’. Формула схожа на ту що ми використовували в першому випадку, просто замість повороту двох шарів, повертаємо центральний шар.
 4. Паритет на останньому ребрі (зображення 4): (Rr) 2 B2 U2 (Ll) U2 (Rr) ‘U2 (Rr) U2 F2 (Rr) F2 (Ll)’ B2 (Rr) 2. Дана формула ідентична з формулою OLL паритету для кубика 4х4. Важливо! Виконувати формулу потрібно так, щоб неправильне ребро знаходилося в верхньому шарі, перед вами.
Зображення 4. Складання двох останніх ребер в 5х5, формула паритету ребра.
Зображення 4. Складання двох останніх ребер в 5х5, формула паритету ребра.

4. Складання кубика 5х5 за принципом 3х3

Після того як ми зібрали всі центри і всі ребра, наш кубик 5х5 перетворився в звичайну трьошку (кубик 3х3) і при правильному обертанні (не перемішуючи внутрішні шари) кубик буде зберігати таку форму до кінця збірки. У такому стані ви можете сміливо починати збірку головоломку за звичним принципом: хрест, два перших шари, збірка жовтої сторони, пересування елементів останнього шару.

Сборка кубика 5х5 по принципу кубика 3х3
Збірка кубика 5х5 за принципом 3х3.

На цьому все. Якщо у вас залишилися питання, задавайте їх у коментарях.

Автор матеріалу: Раков Геннадій.


Дивись також:


11 комментариев к записи “Як скласти кубик Рубіка 5х5, схеми, формули

 1. Паритеты не работают!!!!!!!!!!!!!!!

  1. Возможно вы выполняете формулу с ошибкой. Внимательно ознакомьтесь с языком вращения.

   1. Нет, я несколько раз изучил алгоритм, повторил и он не работает ( на паритет двух последних рёбер

    1. Ребро с паритетом должно находится перед вами в верхнем слое кубика, то есть нужно сделать перехват. Куб должен быть не так, как на фото. Формулу проверили, все ок.

 2. Вы сами пробовали по ней собрать? Или все на что ума хватило – скопировать тексты с другого сайта, где точно так же ничего не аботает?

  1. Вы скорее всего неправильно выполняете формулы. На каком этапе проблемы?

  2. Проверьте как держите кубик, нужно неправильным ребром вверх, а не вправо, как на рисунке

 3. Переверните Изображение 4. Сборка двух последних ребер в 5х5, формула паритета ребра. Нужно неправильным ребром вверх, а не вправо, как на рисунке

  1. Готово, дякуємо.

 4. Паритеты работает😀😀😀😀😀👌👍😱

 5. Сборка 2х последних граней
  “Переворачиваем центральные части ребер (изображение 3): e R U R’ F R’ F’ R e’. Формула похожа на ту что в первом случае, просто вместо поворота двух слоев, поворачиваем центральный слой.”
  Все верно, но на грань “е” я по дефолту сверху смотрю в отличие от (Dd)…

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *