Як скласти кубик Рубика 6х6 + схеми та формули

Как собрать кубик 6х6, инструкция + формулы

Якщо ви вже дійшли до складання кубика 6х6, то 90% необхідних навичок для вирішення цієї головоломки у вас скоріше за все вже є =).

Як правило, при складанні кубика Рубіка 6х6 складності перші складності виникають на етапі складання центрів (двох останніх), і ребер (також двох останніх), тому ми розглянемо всі типові ситуації, а також алгоритми, які допоможуть їх вирішити. Кубик 6х6 як і 4х4 має весь набір паритетів, тому в цій інструкції ви знайдете алгоритми для успішного їх вирішення. Отже, поїхали.

Етапи складання кубика Рубіка 6х6:

 1. Збірка центрів.
 2. Збірка ребер.
 3. Збірка двох останніх ребер.
 4. Збірка кубика за принципом 3х3 + паритети.

Якщо ваш кубик 6х6 вже застарів і збирати їм дуже не зручно, рекомендуємо вибрати новий магнітний кубик 6х6 в нашому каталозі.

Мова обертання кубика 6х6

Просто буква – поворот грані за годинниковою стрілкою. Приклад: R (поворот правої зовнішньої грані за годинниковою стрілкою), f (другий фронтальний шар за годинниковою стрілкою), 3L (три лівих шари за годинниковою стрілкою).

Буква + (штрих) – поворот грані проти годинникової стрілки. Приклад: R ‘(поворот правої зовнішньої грані проти годинникової стрілки), f’ (другий фронтальний шар проти годинникової стрілки), 3L ‘(три лівих шари проти годинникової стрілки).

Буква + цифра 2 – поворот на 180 градусів. Приклад: R2 (поворот правої зовнішньої грані на 180 °), f2 (другий фронтальний шар поворот на 180 °) 3L2 (три лівих шари поворот на 180 °).

Обертання зовнішніх шарів

F – front – фронтальна грань
B – back – задня грань
L – left – ліва грань
R – right – права грань
U – up – верхній шар
D – down – нижній шар

Обертання другого внутрішнього шару

f – внутрішній фронтальний шар
b – внутрішній задній шар
l – внутрішній лівий шар
r – внутрішній правий шар
u – внутрішній верхній шар
d – внутрішній нижній шар

Обертання третього внутрішнього шару

3f – внутрішній фронтальний шар
3b – внутрішній задній шар
3l – внутрішній лівий шар
3r – внутрішній правий шар
3u – внутрішній верхній шар
3d – внутрішній нижній шар

Обертання двох зовнішніх шарів

2F – два фронтальні шари
2B – два задні шари
2L – два ліві шари
2R – два праві шари
2U – два верхні шари
2D – два нижні шари

Обертання трьох шарів

3F – три фронтальні шари
3B – три задні шари
3L – три ліві шари
3R – три праві шари
3U – три верхні шари
3D – три нижні шари

Обертання другого і третього шарів в кубику 6х6

2-3f – два фронтальні внутрішні шари
2-3b – два задні внутрішні шари
2-3l – два ліві внутрішні шари
2-3r – два праві внутрішні шари
2-3u – два верхні внутрішні шари
2-3d – два нижні внутрішні шари

1. Збірка центрів в кубику 6х6

Для зручності пропоную починати збірку центрів з білого кольору, після білого складемо жовтий. Кожен центр кубика 6х6 складається з 16 елементів: 4 центральних елемента і 12 бічних елементів центру.

Сборка центров в кубике 6х6

Порядок складання центрів

1. Складить білу смужку з 4-х елементів на будь-якій стороні кубика (як на зображенні 1 нижче). Після цього знаходьте інші білі елементи, складаючи їх в смужки на нескладених сторонах кубика, як показано на зображенні 2-3, до тих пір, поки не зберете всі 4 смуги (зображення 3) на одній стороні, які разом і складають перший зібраний центр.

Сборка центров в кубике 6х6
Зображення (1, 2, 3). Складання білого центру смугами в кубику 6х6.

2. Складання жовтої сторони виконується за подібним принципом. Складіть одну з жовтих смужок на протилежній до білої стороні, після чого складаючи жовті елементи на 4-х не зібрав сторонах, складіть ще три жовтих смужки і поставте їх на свої місця. Важливо! Слідкуйте за тим, щоб збираючи жовту сторону ви не зруйнували білу.

3. Складання ще двох центрів. Виберіть кольори будь-якого центру з тих, які ще не зібрані і приступайте до його складання. Кубик тримайте білим і жовтим центрами по бокам, щоб випадково не розвалити вже зібрані центри. Збірка двох кольорів має пройти без ускладнень. Складайте смужки на незібраних сторонах і заганяйте їх на свої місця. Важливо! Збирайте центри встановлюючи смужки з лівого боку і до правого, остання смужка повинна встановлюватися справа. Не забувайте, що розташування кольорів на кубику має бути правильні. Після складання білого і жовтого кольорів, тримайте кубик білим зліва, і розміщуйте кольору в такому порядку: синій, вище помаранчевий, ще вище зелений і над зеленим червоний (з якого кольору починати збірку цих 4-х центрів не має значення).

4. Складання двох останніх центрів. Два останніх центру зібрати буде вже складніше, тому додаємо декілька формул, які вам неодмінно допоможуть. Не забувайте, що смужки потрібно встановлювати зліва направо.

Сборка центров в кубике 6х6, формулы
Зображення (4, 5, 6). Збірка центрів в кубику 6х6, алгоритми для пересування елементів.

На зображенні 4 ви можете побачити формулу від кубика 5х5, яка також відмінно працює і на шістці (2R U 2R ‘U 2R U2 2R’), ця формула дозволяє поміняти місцями два кутових елемента сусідніх центрів. Друга і третя формули (картинка 5 і 6) дозволяють міняти місцями деякі елементи на сусідніх шарах: 2R U ‘3l’ U 2R ‘U’ 3l (міняє місцями центральні елементи в другому шарі), 3r U ‘2L’ U 3r ‘U’ 2L (міняє місцями центральні елементи в третьому шарі). Зібрати по 2 смужки в останніх двох центрах як правило нескладно, а ось зібрати по три смужки трохи складніше, тому застосовуємо інші додаткові алгоритми.

Якщо скласти 3 смужки в останніх центрах своїми силами у вас не вийшло, тоді можна використовувати ще 2 алгоритми, для пересування 4-х елементів, які знаходяться в середині центрів:

 • 3r U 3r ‘U 3r U2 3r’ – міняємо місцями третій елемент в третій смузі (синій центр на фото) і другий елемент в третій смузі (помаранчевий центр на фото) на сусідньому центрі що вище (зображення 7).
 • 3r U 3l ‘U’ 3r ‘U 3l – міняємо місцями другий елемент в третій смузі (синій центр на фото) і другий елемент в третій смузі (помаранчевий центр на фото) на сусідньому центрі що вище (зображення 8).
Сборка двух последних центров в кубике 6х6
Зображення (7, 8). Складання двох останніх центрів в кубику 6х6.

Зазначених формул вам має вистачити, щоб скласти всі центри в кубику 6х6. Переходимо до наступного етапу.

2. Збірка ребер в кубику 6х6

Ребра в кубику 6х6 збираються за принципом кубика 5х5 або 4х4, тільки в кубику 6х6 ребро складається не з двох або трьох частин, а з чотирьох, тому збираємо ребро в три етапи: з’єднуємо дві частини ребра, після цього з’єднуємо три частини ребра і збираємо ціле ребро з 4-х частин. Принцип складання ребер не відрізняється від складання ребер в кубику 5х5 або 4х4.

Для складання ребер в кубику 6х6 краще використовувати швидкісну методику складання Free Slice, вона абсолютно не складна і навіть після нетривалої практики, можна помітно прискорити складання кубика 6х6. Найближчим часом постараємося зробити відео з поясненням цієї методики.

3. Складання двох останніх ребер в кубику 6х6

Найскладніше скласти 2 останніх ребра. На цей випадок ми зібрали для вас формули для всіх типових ситуацій.

1. Міняємо місцями два крайніх ребра по діагоналі (ліве верхнє і праве нижнє) – 2U ‘R U R’ F R ‘F’ R 2U (зображення 1).

2. Схожа ситуація, тільки міняємо місцями лівий крайній нижній і правий крайній верхній реберний елементи по діагоналі – 2D R U R ‘F R’ F ‘R 2D’ (зображення 2).

3. Міняємо місцями середні елементи ребер – 2U2 2R2 F2 u2 F2 2R2 2U2 (зображення 3).

Сборка двух последних ребер в кубике 6х6
Зображення (1, 2, 3). Складання двох останніх ребер в кубику 6х6. Формули для типових ситуацій.

4. Перевертаємо два центральні реберні елементи в сусідніх ребрах – (3u 3d ‘) R U R’ F R ‘F’ R (3u ‘3d) (зображення 4). Ця формула вам вже знайома, просто перший хід (3u 3d ‘) – це поворот двох центральних шарів за годинниковою, а в кінці проти годинникової стрілки.

5. Паритет ребра в кубику 6х6. Перевертаємо два центральних елемента в одному ребрі – 2R2 B2 U2 2L U2 2R ‘U2 2R U2 F2 2R F2 2L’ B2 2R2 (зображення 5). Подібну формулу ви повинні знати по кубику 5х5. Важливо! Виконувати формулу потрібно так, щоб неправильне ребро знаходилося в верхньому шарі, перед вами.

Сборка двух последних ребер в кубике 6х6.
Зображення (4, 5). Збірка двох останніх ребер в кубику 6х6. Формули для типових ситуацій.

І ще кілька ситуацій.

6. Переворот ребра (картинка 6). Іноді реберні елементи, які потрібно поміняти місцями знаходяться один навпроти одного, в такому випадку можна перевернути одне з ребер. На зображенні видно, що два ребрових елемента, які потрібно поміняти місцями знаходяться один навпроти одного (помічено білої стрілочкою). Формула для перевороту правого ребра: RUR’U ‘F’UF. Переворот можна виконувати і інтуїтивно, якщо зрозуміти принцип (піднімаємо ребро в верхній шар, підганяємо потрібний слот поворотом фронту і заганяємо ребро назад іншим боком).

7. Міняємо місцями внутрішні елементи ребер (картинка 7). Міняти місцями можна не тільки крайні реберні елементи, але і внутрішні елементи ребер. Формула використовується та ж, тільки замінюється перший і останній рух. В даному випадку необхідно повернути третій внутрішній шар 3u’ і в кінці повернути його назад.

Сборка двух последних ребер в кубике 6х6.
Зображення (6, 7). Збірка двох останніх ребер в кубику 6х6. Переворот ребра і заміна внутрішніх елементів ребра по діагоналі.

8. Міняємо місцями по два реберних елементи по діагоналі (поки немає фото) – 3U ‘R U R’ F R ‘F’ R 3U.

4. Паритети в кубику 6х6

Розглянемо всі паритети для кубика 6х6, які можуть вам випасти в процесі складання.

1. Pll паритет №1 «Ребра навпроти». Міняємо місцями два протилежних ребра – 2-3r2 U2 2-3r2 3U2 2-3r2 2-3u2 (зображення 1). Важливо! Куб тримаємо неправильним ребром до себе (в даному випадку зелено-жовте ребро).

2. Pll паритет №2 «Ребра по діагоналі». Міняємо місцями два ребра по діагоналі. Формула не змінюється, додається кілька додаткових рухів на початку і в кінці алгоритму – R2 D ‘x 2-3r2 U2 2-3r2 3U2 2-3r2 2-3u2 x’ R2 D (зображення 2). Важливо! Куб тримаємо неправильним ребром до себе, друге має бути справа (в даному випадку червоно-жовте спереду, синьо-жовте праворуч). У формулі “х” – це нахил кубика вперед (жовтим центром від себе).

Паритеты в кубике 6х6. PLL паритеты, формулы.
Зображення (1, 2). Паритети в кубику 6х6. PLL паритети, формули.

3. Pll паритет №3 «Кути поруч» (зображення 3). Два кута потрібно поміняти місцями. Для вирішення цієї ситуації виконуємо цю формулу: 2-3r2 U2 2-3r2 3U2 2-3r2 2-3u2 (тримаємо куб перевернутими ребрами до себе, в даному випадку синьою стороною до себе) після чого виконуємо PLL буква Т від кубика 3х3, або завершуємо збірку будь-яким іншим зручним способом. Дивись тут усі PLL алгоритми від кубика Рубіка 3х3.

Pll паритет в кубике Рубика 6х6
Зображення (3). Pll паритет «Кути поруч» в кубику Рубіка 6х6.

4. Oll паритет для кубика 6х6 – Rw U2 x Rw U2 Rw U2 Rw ‘U2 Lw U2 Rw’ U2 Rw U2 Rw ‘U2 Rw (зображення 4). Формула OLL паритету від кубика 4х4. Важливо! Куб тримаємо перевернутим ребром до себе (на фото це зелений центр).

5. PLL паритет «Кути по діагоналі» (зображення 5). Міняємо місцями два кути. Вирішується в два етапи: R2 D ‘x 2-3r2 U2 2-3r2 3U2 2-3r2 2-3u2 x’ R2 D, після вирішуємо той PLL який випав (або «Спис», або «Літаюча тарілка»), або складаємо куб зручним для вас способом.

Паритеты для кубика 6х6
Зображення (4, 5). Oll паритет і PLL паритет для кубика 6х6.

На цьому все. Якщо у вас залишилися питання, задавайте їх у коментарях.

Автор матеріалу: Раков Геннадій.


Дивись також:


5 комментариев к записи “Як скласти кубик Рубика 6х6 + схеми та формули

 1. Нарисуйте пожалуйста 3r 3l не понятно куда как вращать кубик. Спасибо

  1. 3r – повертаєте третій шар головоломки з правого боку (внутрішній шар) за годинниковою. 3l – повертаєте третій шар головоломки з лівого боку (внутрішній шар) за годинниковою.

   1. А по русски?..

    1. Сайт двомовний, мову можна перемкнути.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *