Як скласти кубик Рубіка 3х3 інструкція для новачків

Як скласти кубик Рубіка

Отже, ви познайомилися з головоломкою Кубик Рубіка 3х3. Але як навчитися складати кубик 3х3, а ще краще складати його швидше, ви поки що не знаєте. Спеціально для вас початківці і любителі головоломок, ми зробили цю інструкцію, яка не тільки допоможе навчитися збирати Кубик Рубіка, але і робити це швидше 1-ї хвилини. А для тих, хто вже вміє збирати кубик 3х3, у нас є нова детальна інструкція щодо прискорення складання кубика Рубіка.

Почнемо з того, що в магазині Cubes.in.ua ви можете купити якісні швидкісні кубики Рубіка 3х3, а також інші головоломки. У нашому магазині відмінні ціни та швидка доставка по всій території Україні.

Магазин головоломок Cubes.in.ua

Найпоширеніша методика складання кубика 3х3 — це методика Джесіки Фрідріх. За даною методикою складання кубика Рубіка розбивається на 4 етапи. На початковому рівні (із швидкістю до 1 хвилини) потрібно вивчити зовсім небагато формул. Ми намагалися зробити таку інструкцію, яка буде зрозумілою кожному, а також буде містити всю потрібну інформацію.

Для початку декілька слів про етапи збірки.

Етапи складання кубика Рубіка

1. Збираємо хрест. Завдання цього етапу розмістити на своїх місцях 4 реберних елементи навколо білого центру (багато хто використовує саме білий колір як основний при складанні, можна використовувати будь-який інший колір, але краще починати саме з білого).

Сборка креста в кубике 3х3
Збірка хреста в кубику 3х3

2. Складання двох перших шарів. В методиці Джесіки Фрідріх на другому етапі збираються відразу ж 2 перших шари головоломки (F2L – first two layers). Але для новачків це досить складно, тому ми розділимо цей етап на два, трохи спростивши завдання.

Сборка F2L - два первых слоя

3. Складання жовтої сторони кубика (OLL – orientation of the Last Layer). На даному етапі ми збираємо жовту сторону кубика, це протилежна сторона білій. Збірка цього етапу навіть спідкуберами не завжди виконується за допомогою однієї формули. Ми розглянемо як зібрати жовту сторону за декілька кроків. Для подолання цього етапу вам доведеться вивчити всього декілька простих алгоритмів.

Сборка OLL - собираем желтую сторону

4. Перестановка елементів в третьому шарі Permutation of the Last Layer (PLL). На цьому етапі необхідно розташувати правильно кутові і реберні елементи в останньому третьому шарі головоломки.

Ну а тепер від теорії переходимо до практики.

Збірка хреста в кубику 3х3

Отже, приступаємо до складання кубика Рубіка. Для зручності навчання прошу запам’ятати, що кубик потрібно тримати білим центром вниз, а жовтим догори!

Сборка креста в кубике 3х3

Складання кубика починається з хреста на білій стороні. Даний етап проводиться повністю інтуїтивно, тут немає ніяких формул, але є типові ситуації, які варто запам’ятати для прискорення збірки.

Важливо! Збираємо не просто білий хрест на білій стороні. Кожне ребро має два кольори, і вони повинні збігатися з двома центрами, з білим і сусіднім центром, червоним, синім, зеленим чи помаранчевим (на фото вище можна побачити як помаранчево-біле і зелено-біле ребро збігаються з помаранчевим і зеленим центрами).

1. Перевіряємо сторону з білим центром на наявність білих ребер. Якщо вони є, то просто обертаючи нижній шар кубика можна з’єднати це ребро з відповідним боковим центром. Дивимося як це робити на відео вище. Нагадаю, що збирати кубик потрібно білим центром донизу!

2. Якщо ви вже виконали перший пункт цього етапу, зверніть свій погляд на верхній шар кубика (сторону з жовтим центром). Якщо біля жовтого центру є ребра повернені білим вгору, то їх досить легко встановити на потрібне місце на білій стороні. Для цього необхідно обертаючи тільки верхній шар з’єднати дане ребро з відповідним боковим центром (помаранчевим, червоним, зеленим або синім) після цього поверніть сторону з білим ребром на 180 градусів, щоб білий опинився внизу на білій стороні. Дивися як виконувати ці дії в відео вище.

3. Всі інші ситуації вирішуються за допомогою підняття кубика білою стороною наверх (сторону з жовтим центром) і повертанням вниз до білого центру як ми це робили в пункті 2. Не забувай про відео інструкцію вище.

Хрест зібраний, далі переходимо до складання двох перших шарів.

Збірка F2L (два перших шари)

Даний етап виконаємо в два кроки. Після складання білого хреста наше завдання встановити чотири кути з білим кольором на свої місця (в перший шар). Наступним кроком буде встановлення реберних елементів в середньому шарі.

Як і складання хреста, встановлення кутів на білу сторону можна виконувати виключно інтуїтивно.

Установка кутових елементів в перший (нижній) шар

Для легкості сприйняття інформації подивіться відео, на якому показано як потрібно встановлювати кутові елементи.

Щоб встановити кутові елементи на свої місця вам потрібно вивчити один прийом, якій серед спідкуберів називається “піф-паф”. Формула цього прийому виглядає так R U R ‘U’. Як читати формули для складання кубика Рубіка читай тут.

Розглянемо 4 ситуації, які виникають в процесі встановлення кутів:

1. Кутовий елемент дивиться білим кольором праворуч (кубик тримаємо білим центром донизу). Виконуємо форму U’F’UF.
Сборка F2L (два первых слоя)
2. Кутовий елемент дивиться білим ліворуч (кубик тримаємо білим центром донизу). Виконуємо формулу URU’R’ (це один піф-паф).
Сборка F2L (два первых слоя)
3. Кутовий елемент дивиться білою стороною вгору (кубик тримаємо білим центром донизу). Виконуємо форму (R U R ‘U’) (R U R ‘U’) (R U R ‘U’) (три піф-Пафи)
Сборка F2L (два первых слоя)
4. Кутовий елемент стоїть на своєму місці, але перевернутий. Кубик тримаємо білим центром донизу, та виконуємо форму R U R ‘U’ (один піф-паф), після чого кутовий елемент опиниться вгорі, на стороні з жовтим центром. Як вирішувати подібні ситуацію ми вже розглядали віще.

Після розташування всіх кутів на місця, кубик повинен мати такий вигляд:

Сборка F2L (два первых слоя)

Установка ребер в середній шар (збираємо повних два шари кубика)

Після того, як ви розмістили всі кути в нижньому шарі, наша задача встановити на свої місця ребра в середній шар. Після цього етап F2L буде закінчений.

Установка реберних елементів виконується за допомогою однієї формули і її дзеркальної версії. Перед виконанням формули головне встановити реберний елемент на потрібне місце, зробити це можна повертаючи верхній шар. Спеціально для даного розділу ми створили відео інструкцію.

Реберний елемент потрібно встановити так, щоб колір бічної грані збігався з кольором центрального елементу середнього шару (на фото нижче це зелено-помаранчеве ребро, воно з’єднується з зеленим центром).

1. Якщо реберний елемент знаходитись ліворуч від свого місця (як на фото нище), виконуємо формулу URUR ‘U’F’U’F (в ситуації на фото, куб тримаємо зеленим до себе).

Установка реберных кубиков в кубике 3х3
Реберний елемент знаходитись ліворуч від свого місця. Виконуємо формулу URUR ‘U’F’U’F.

2. Дзеркальна ситуація. Якщо реберний елемент знаходиться праворуч від свого місця виконуємо формулу U’L’U’L UFUF ‘ (в ситуації на фото, куб тримаємо зеленим до себе).

Установка реберных кубиков в кубике 3х3
Реберний елемент знаходиться праворуч від свого місця. Виконуємо формулу U’L’U’L UFUF ‘.

3. Бувають випадки, коли реберні елементи стоять не на своїх місцях в середньому шарі, або на своїх місцях, але перевернуті. Формула (R U ‘ R ‘) допоможе підняти реберний і кутовий елемент на верхній шар, після чого ви без проблем встановите на місце кут, а після нього і ребро потрібною стороною.

Установка реберных кубиков в кубике 3х3
Приклад перевернутого ребра на своєму місці (тримаємо куб синім до себе і виконуємо RU’R’). Після цього встановлюємо елементи по одному на свої місця.

Після складання двох перших шарів, необхідно зібрати сторону жовтого кольору, даний етап називається OLL. Ми будемо виконувати це в декілька етапів: складання кутика, складання хресту, складання всієї жовтої сторони.

Збираємо жовту сторону. етап OLL

1. Складаємо жовтий кут

Є достатньо висока вірогідність що жовтий кут, або навіть хрест випаде сам після складання двох перших шарів кубика, але оскільки те трапляєтся не завжди, тому розглянемо всі можливі ситуації.

Після того як ви зібрали два перших шари, жовта сторона кубика може виглядати так (на фото декілька ситуації із жовтою крапкою):

Собираем желтую сторону. Этап OLL

Собираем желтую сторону. Этап OLL

Якщо на жовтій стороні ми маємо крапку (тобто немає, а ні кутика, а ні хреста, а ні полоси) наше завдання зробити куточок з жовтих кубиків.

Для того, щоб зібрати кут із жовтих елементів на жовтій стороні маючи крапку, треба виконати просту формулу F (RUR’U) ‘F’ (повертаємо фронт, робимо піф-паф і повертаємо фронт), кубик можна тримати будь якою стороною до себе, але жовтим центром до гори. Після виконання формули ви отримаєте одну з багатьох комбінацій, які можливі при складанні OLL, і вона обов’язково буде містити в собі жовтий кутик (дивись фото нижче).

Собираем желтую сторону. Этап OLL

2. Складаємо жовтий хрест

Хрест можна скласти за допомогою однієї, дуже схожої формули, але тільки на етапі зібраного жовтого кута або полоски. Дуже важливо правильно тримати кубик під час виконання формули. Кубик потрібно тримати так, щоб вектори куточка дивилися: один вліво, другий вгору (на фото нище).

Для складання жовтого хреста робимо F (RUR’U’) (RUR’U’) F’

Далі виконуємо формулу: F (RUR’U’) (RUR’U’) F’ (повертаємо фронт, робимо два піф-пафи і повертаємо фронт). Як результат ви отримаєте одну з комбінацій на базі хреста:

Собираем желтую сторону. Этап OLL

Собираем желтую сторону. Этап OLL

Якщо у вас випала комбінація з полосою, повертаємо куб так, щоб полоса була перпендикулярно вам і виконуємо формулу, яку мі робили з куточком: F (RUR’U) ‘F’.

Для складання хреста робимо F (RUR’U) ‘F’

Після цього, можна переходити до складання Рибки.

3. Складання жовтої «Рибки»

Oll «Рибка» виглядає так як на фото нище і вирішується формулою R U R ‘U R U2’ R ‘. Подібна ситуація може бути і дзеркальною, тоді формула така – L’ U’ L U’ L’ U2 L. Важливо! Обов’язково, щоб на вас дивився один жовтий елемент з лівого, або правого боку (на фото цей елемент праворуч, для дзеркальної версії він буде ліворуч).

Але рибка випадає не так часто, і після складання хреста як правило необхідно виконати ще одну формулу, щоб вийти саме на рибку. Давайте розглянемо всі інші ситуації із зібраним хрестом, для переходу до рибки.

Склавши жовтий хрест, ви можете отримати 5 комбінацій, через які потрібно вийти на “рибку” за допомогою формули R U R ‘U R U2’ R ‘. Дуже важливо тримати кубик саме в такому положенні як зазначено на зображеннях, при цьому білий як завжди внизу, а жовтий згори.

Собираем желтую сторону. Этап OLL
OLL – очі.
Собираем желтую сторону. Этап OLL
OLL – вуха.
Собираем желтую сторону. Этап OLL
OLL – вісімка.
Собираем желтую сторону. Этап OLL
OLL – гвинтокрил.
Собираем желтую сторону. Этап OLL
OLL – очі в двох боків.

Після виконання зазначеної формули для цих комбінацій ви потрапляєте на OLL “Рибка”. Щоб зібрати повністю жовту сторону поверніть рибку до себе (як на фото нище) і виконайте формулу R U R ‘U R U2’ R ‘(кубик потрібно тримати так як на зображенні). Для дзеркальної ситуації формула така: L’ U’ L U’ L’ U2 L.

Якщо ви все робили правильно, жовта сторона має бути зібраною.

Этап OLL, рыбка

R U R’ U R U2′ R’ 

Собираем желтую сторону. Этап OLL

Останній етап складання кубика Рубіка – PLL

Оскільки дана інструкція для новачків, збирати цей етап ми буде в два кроки.

1. Розташування ребер у верхньому шарі

Для цієї операції є універсальна формула, яка нам допоможе – RU’-RU-RU-RU’-R’U’-R2 (пересування ребер проти часової стрілки), та дзеркальний варіант зліва: L’U-L’U’-L’U’-L’U- LU-L2 (пересування ребер за часовою стрілкою). На відео я розповідаю в яких випадках яку формулу використовувати.

2. Розташування кутових елементів

На відео я показую, як слід розташовувати кутові елементи в двох найпоширеніших випадках (пересуваємо 3 кути за часовою стрілкою и проти часової).

Перестановка трьох кутів

Формула для випадку один (виконувати формулу необхідно з того положення, яке показано в відео): R’U2RDR’U2RDR’U2RDDR’U2R.

Формула для випадку 2 (виконувати формулу необхідно з того положення, яке показано в відео): R’U2RD2R’U2RD’R’U2RD’R’U2R.

Дані формули можна вивчити на память, але також можливо з часом ви зрозумієте їх суть і будете виконувати їх інтуїтивно.

Розташування чотирьох кутів

Трапляється і така ситуація, коли необхідно пересунути всі 4 кути, в такому випадку використовуємо такі формулі: R’ U’ R’ D’ R U’ R’ D R U R’ D’ R U R’ D R2.

13 комментариев к записи “Як скласти кубик Рубіка 3х3 інструкція для новачків

 1. крест нельзя собрать

  1. Возможно ваш кубик был собран механически неверно.

   1. знаете что это не кубик неправильный а инструкция

    1. На якому етапі у вас вникли проблеми?

 2. Здравствуйте.
  Подтверждаю. Крест не собирается по формуле: (Далее выполняем формулу: RU BU’B’ R’.)

  1. Эта часть инструкции не верная =(, спасибо, скоро внесем правки.

 3. Далее выполняем формулу: F RUR’U’ RUR’U’ F. И тут в конце F’

  1. Есть, спасибо!

 4. Очень путанная инструкция. Вы хотели составить понятную новичку, но запутываете уже с первого этапа. Потому что , то желтый вверху, то желтый внизу на место белый, а белый внизу на место желтый.
  Вы прочтите то , что там написано- это просто жуть. Вам удалось усложнить самый простой первый этап, где и инструкция даже не нужна.

  1. Кубик собрать не просто, поэтому попробуйте разобраться. Возможно другие инструкции вам больше подойдут.

  2. Прошу перейти на канал Team Cubes там понятная обучалка по 3 на 3 (многие у меня поняли)

 5. Самая непонятная инструкция! Далее ваша запутанность в словах и действиях прогрессирует и сбивает с толку любого.
  Учитесь ясно выражать свою мысль и описывать действия!
  Удачи!

  1. Для того, чтобы собрать кубик 3х3 нужно потратить время и разобраться.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *