Детально про змащення головоломок. Частина 1

Змащення головоломок

Автор: Володимир Король (6 років в спідкубингу)

@korolvolodymyr

t.me/quickcubingreview

https://www.youtube.com/channel/UC5NORTuOF4Tnu2EuQBPuzBg

Володимир Король спідкубер

Навіщо все це?

Зараз кубик Рубіка це вже не стільки дитяча іграшка, скільки спортивний інвентар. Є багато фірм, які випускають куби різних видів для людей, які займаються швидкісною збіркою даних головоломок. Так як Ви читаєте дану статтю, скоріш за все Ви і є такою людиною – спідкубером, або цікавитесь даною сферою діяльності. І кожен з нас рано чи пізно задає собі питання: «Чи треба змащувати куб і, якщо треба, то чим?». Що ж, давайте з цим розберемось. 

Про налаштування

Зі свого досвіду можу сказати, що часто на змаганнях бачив куби, які просто неможливо крутити, незважаючи на ціну куба, новий він чи старий. Особливо це стосується новачків, які ще не знають як доглядати за кубами, але часто це і досвідчені кубери, яким просто лінь. Іноді це заважає їм, іноді ні, але факт залишається фактом – тримати такий куб в руках неприємно на фізичному рівні.

Безумовно, рано чи пізно, змащувати куб треба. По перше, так він прослужить довше. По друге, він буде краще крутитись. По третє, можна підлаштувати куб під свій стиль і добитись підходящого вам крутіння. 

Але не все так просто. Є таке поняття, як притертість куба. Тобто такий його стан, коли всі недоліки в пластику  які виникли під час його виготовлення стираються і куб набуває оптимальних кондицій. Новий куб не може бути відразу з коробки притертим. Для цього, в залежності від його виду і типу пластику, необхідно від декількох десятків збірок для базової притирки, до сотень збірок для остаточної. Чим простіша будова куба – тим простіше його притерти. Тому цей процес значно швидший на кубах 2х2 ніж на 7х7. 

Для людей, які збирають головоломки не на швидкість, особливого значення це не має. Для спідкуберів же, максимальна віддача від куба – чи не першочергова річ. Чим раніше куб притреться – тим швидше на ньому можна буде стабільно показувати хороші результати. Мастило ж в свою чергу не дає поверхні деталей куба швидко зношуватись і тому уповільнює процес притирки. Саме через це спідкуберам можна порекомендувати перед змащуванням куба зробити декілька збірок без мастила, а тільки потім налаштувати його за своїми вподобаннями. 

Під налаштуванням я розумію підбір сили пружин, їх затягнутості і модифікація (за необхідності), магніти, їх сила, площа поверхні, положення, підбір мастил. Все це так чи інакше впливає на головоломку. Пружини і їх налаштування – це речі очевидні і зупинятись на них сенсу немає. Магніти – питання, яке потребує окремої статті. Отже, мастила.

Кубик GAN 356 X Numerical v2.0

Ефекти від змащування

Перш за все потрібно пам’ятати, що експеримент – невід’ємна частина життя. Пробувати різні мастила і підбирати його конкретно під себе просто цікаво.

Чого ви хочете від куба? Найзагальніше питання – швидкість чи контроль. Одні мастила (частіше густі) додають контролю, але можуть занадто сильно сповільнити куб. Інші ж (в основному рідкі) навпаки дають швидкість, але погіршують контроль. Необхідно підтримувати баланс між швидкістю і контролем на рівні, який подобається саме вам.

До інших, більш специфічних параметрів належать: плавність/різкість, м’якість/жорсткість, присутність/відсутність “гумового ефекту” (коли мастило в’яже куб), та інші ефекти.

Всього цього можна добитись грамотним підбором мастила. А також їх комбінуванням. Наприклад, використанням різних мастил для створення особливого ефекту, або змащування різними видами мастил різних елементів куба (про це далі).

Які елементи куба можна змащувати?

Їх можна умовно розділити на 4 види. 

  • Бокова поверхня елементів

Часто – найбільша площа тертя саме тут. Мастило швидко витирається і може виливатись на поверхню куба, тому не рекомендую змащувати рідкими мастилами.

  • Треки (нижня частина деталей в області блокіраторів)

Довго тримають мастило, найкраще використовувати ці поверхні для придання загального довготривалого ефекту контролю, або швидкості. Менший шанс того, що мастило виллється.

  1. Внутрішні деталі (актуально для парних великих кубів, клоків)

Внутрішня частина механізму кубів 4х4, 6х6 і клоків. Бажано брати швидке мастило, адже сумарна площа поверхні цих деталей дуже велика, і густе мастило може зв’язати куб.

  • Пружини (хрестовина)

Опціонально. Можна обійтись і без цього, особливо новачкам. Ефект від змащування є. Іноді він дуже суттєвий. Варто пам’ятати, що дані деталі механізму зроблені з металу, який може іржавіти, тому не варто користуватись мастилами на водній основі. Також не рекомендую рідкі мастила. Вони будуть витікати через кришки центрів. Найкращий варіант – найгустіші мастила.

Особливості змащування головоломок

Новий куб краще приймає мастило. Він “правильно” реагує на нього, так як поверхня пластика ще не зношена. Тому часто те чим ви змащували куб відразу після покупки, те що робило його швидким і приємним може видавати діаметрально протилежний результат на кубі, на якому пластик стертий після декількох тисяч збірок. 

Не треба змащувати куб тим що потрапить під руку. Вазелін, олія, моторні мастила, мило і так далі не підходять для змащування куба. В кращому випадку їх треба буде просто витерти, в гіршому – можуть пошкодити пластик куба, що призведе до погіршення характеристик.

Але, навіть від професійних мастил куб треба час від часу очищати. Збирається сміття, використане мастило втрачає свої властивості і погіршує його характеристики.

Мастила вистачає на довго. Воно дороге, але ви не тренуєтесь 247 і не будете використовувати по банці мастила в день (але і тут бувають винятки). 

Важливе місце де ви збираєте і умови. В різних місцях куб веде себе по різному. Вдома під час тренувань часто краще збирати швидким кубом. На змаганнях, чи перед публікою, коли ви нервуєте і гірше контролюєте дрібну моторику рук вам може знадобитись куб, який краще контролюється. 

І пам’ятайте…

Не бійтесь експериментувати. Зробіть куб ВАШИМ, відмінним від інших. Пам’ятайте, не підібравши оптимальних налаштувань для різних умов буде значно важче досягти бажаних результатів, в той же час, якщо все зроблено правильно – результат може бути вражаючим і придасть вам мотивації для подальшого самовдосконалення. Хоча досягнення і перемоги – це не завжди основне. А тому, основна функція правильно налаштованого куба – приносити задоволення!

1 комментарий к записи “Детально про змащення головоломок. Частина 1

  1. Дякую, Володимр дуже допоміг, будь ласка зробіть статтю про те, як правильно переходити з новачкового рівня у більш професіональний рівень спідкубінгу

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *